КОИ СА НАЙ-ЧЕСТО ДОПУСКАНИТЕ ГРЕШКИ, КОГАТО СЕ ПРОИЗВЕЖДА РАКИЯ В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ ПРИ БРАНЕ НА ПЛОДОВЕТЕ
Невинаги брането на плодовете се извършва при пълна /технологична/ зрялост.Често се берат и недозрели /зелени/ плодове, от които се получава ракия с ниски вкусови качества и слаб аромат.
2. ПРИ ПРЕРАБОТКА НА ПЛОДОВЕТЕ
Плодовете не се преработват веднага след брането и не се отстраняват загнилите и плесенясалите.Така се създават условия за протичане на комплексни микробиологични и биохимични процеси, продуктите от които влошават вкуса и аромата на ракията. Понякога се получават и дефектни ракии- с кисел вкус, мирис на плесени и др.
Когато се преработват костилковите плодове, не се отделят костилките. Плодовете невинаги се смачкват достатъчно, което забавя ферментацията.
3. ПРИ ФЕРМЕНТАЦИЯТА
Когато се произвежда ферментация с плаваща шапка, кашата не се разбърква, което е и причина за вкисване при висока температура.
Съдовете, в които протича ферментацията, се държат на открито и без капак.
Създават се условия за появата на винени мушици, които пренасят оцетнокиселите бактерии и други болестотворни микроорганизми и инфектират ферментиралата плодова каша. Освен това ,известна част от образувалия се алкохол се изпарява /излита/, което намалява рандемана на ракията.
Не се полагат грижи за правилното съхранение на ферментирелия материал /плодови каши и джибри/, когато няма възможност за бързо изваряване.
4. ПРИ ДЕСТИЛАЦИЯТА
Дестилацията не се извършва веднага след ферментацията.
В повечето случаи се закъснява с изваряването . Поради органичния си състав ферментиралият материал представлява благоприятна среда за развитие на различни микроорганизми, в това число бактерии, плесени и други причинители на вкисването и на плесенясвянето.
Ферментиралият материал трябва да се изварява веднага след приключване на ферментацията.
Преди зареждане казанът, капакът ,лулата и серпентината невинаги се измиват.
Не се изтръгва нагара по дъното на казана, ако има такъв.
Водата в охладителя не се поддържа студена, поради което понякога ракията излиза топла, което е неправилно от технологична гледна точка.
Невинаги се отделя първотокът.
Невинаги се определя точно моментът, в който да започне събирането на патоките.
5. ПРИ КОРЕКЦИЯТА НА АЛКОХОЛНИЯ ГРАДУС НА РАКИЯТА
За тази цел понякога се използват патоките, което е погрешно, защото това води до понижаване на качеството на ракията.
6. ПРИ СЪХРАНЯВАНЕТО И ОТЛЕЖАВАНЕТО
Не се полагат достатъчно грижи за поддържане на добра хигиена на съдовете и съоръженията.
Не се създават подходящи условия за нормално протичане на процесите, формиращи добри вкусови качества, цвят и аромат на ракията.